خانه / خدمات / حفرچاه نو

حفرچاه نو

چاه چیست ؟

حفرچاه نو و حفرچاه فاضلاب به گودالهایی که عمود بر سطح زمین برای اهدافی مانند رسیدن به آب یا جمع آوری فاضلاب ساختمان درون آن را چاه می نامند.

چه عواملی باعث حفر چاه نو می شود؟

۱- گرفته شدن لایه های دیواره چاههای قدیمی برای جذب آب و پرشدن سریع چاه (در این مواقع تخلیه چاه و لایروبی تاثیری ندارد.)

۲- نیاز به یک چاه جدید درصورت جواب ندادن چاه

۳- نیاز به چاه فاضلاب جدید در صورت احداث ساختمان های جدید

۴- احداث چاه جدید در صورت وجود خطرات ریزش چاه قدیمی. (توضیح : چاه قدیمی باید کاملا پر شود و چاه جدید در مکان دیگری حفر شود).

جنس خاک چه تاثیری در حفرچاه نو دارد؟

معمولا عمق چاه فاضلاب را را نسبت به جنس خاک آن منظقه حفر می کنند .

جنس خاک ها در نواحی مختلف به ۳ دسته زیر تقسیم بندی می شوند، که توضیح مختصری در مورد آنها میدهیم :

۱- خاک های رسی: این نوع جنس خاک معمولا مانع جذب آب فاضلاب میشود و نفوذپذیری کمتری نسبت به خاک های دیگر دارد.
۲- خاک های شنی: در این نوع خاکها به علت جذب بالای آب عمق چاه را کم در نظر میگیرند آب به راحتی در این نوع خاک ها به درون زمین نفوذ می کند.
۳- خاک های ماسه : در این نوع خاک هم جذب آب بسیار کم است و مدتی بعد خاک اشباع شده و مانع نفوذآب می شود.

حفرچاه نو
حفرچاه نو

موقعیت دقیق حفر چاه فاضلاب :

اولین قدم در حفر چاه فاضلاب مشخص کردن موقعیت دقیق برای حفر چاه نو است که معمولا با نظر یک کارشناس خبره (شرکت تخلیه چاه و لوله بازکنی پیشرو) تعیین می گردد. حفر چاه در موقعیت مناسب نیاز به یک کارشناس با تجربه دارد که چاه در یک موقعیت مناسب حفر شود و بعدا در امور تخلیه و نفوذ پذیزی آب دچار مشکل و هزینه نشود.
معمولا چاه را در مناطقی که در آن رفت و آمد کمتر است و به لوله های فاضلاب نزدیکتر است حفر می کنند درواقع در لوله های فاضلاب گرفتگی لوله هایی(لوله بازکنی) که به صورت افقی هستند زیادتر است سعی کنید چاه را نزدیکتر به لوله های عمودی حفر کنید.

اگر حفر چاه نو در مکانهای شلوغی مانند راهروی منزل یا اتاقها صورت گیرد، باید پس از طوقه‌چینی، چاه بوسیله کول پوشانده شود. تا در صورت ریزش طوقه چاه مانع سقوط افراد به داخل  چاه شود.

سعی کنید چاه آب و چاه فاضلاب را در فاصله ی ۴۰ متری از هم حفر کنید ، چون اگر فاصله ی دو چاه از هم کمتر باشد چاه آب بوسیله چاه فاضلاب آلوده می شود. و خطر بیماری برای تمام اهالی ساختمان دارد.

در بسیاری از کشورهای جهان، همزمان با بالا رفتن امکانات سیستم آب رسانی شهری  برای جایگزینی عمل حفر چاه، سیستم دفع فاضلاب نیز تغییر کرد.سیستم اگو (فاضلاب شهری) جایگزین بسیاربهترو بهداشتی و مناسب برای روش های قدیمی دفع فاضلاب است. توسعه ی شهر و نبود سیستم دفع فاضلاب شهری باعث شد تا از روش حفر چاه برای دفع پساپ ها استفاده کنند. از دلایلی که مانع احداث سیستم دفع فاضلاب شهری می شوند. می توان به  شیب نامناسب زمین و احداث ساختمان های با ارتفاع بلند و طبقات منفی (پارکینگ و …) اشاره کرد.اتصال ساختمان های دارای طبقات منفی به سیستم دفع فاضلاب شهری امری مشکل می باشد.

حفرچاه فاضلاب
حفرچاه فاضلاب
نکات مهم در حفرچاه نو:

۱- جنس خاک:

از مهم ترین نکاتی که برای حفرچاه نو وجود دارد جنس خاک منطقه می باشد.در منطقه ای که خاک آن از نوع ماسه است باید عمل طوقه چینی و لایروبی چاه را جدی بگیرید.نفوذ بسیار بالای فاضلاب در دیواره های چاه از مزایایی مهم حفر چاه نو در این مناطق می باشد.در مناطق دارای خاک دستی(نرم) باید دیواره های چاه در حین کندن محکم شوند.

۲- عمق چاه:

باید قبل از حفرچاه فاضلاب ، عمق چاه را نسبت به تعداد طبقات و تعداد واحد ها و ساکنین یک ساختمان تعیین کرد.در صورت عدم توجه به این نکته ممکن است اندازه چاه فاضلاب ساختمان کم باشد و در دوره های کوتاه تری نیاز به شرکت های تخلیه چاه داشته باشید.

۳- انباره چاه:

مهمترین قسمت در حفر چاه و تعیین  عمق چاه انباره ی چاه است. هرچه متراژ انباره ی چاه بیشتر شود کارایی آن نیز بالاتر می رود.

۴- فاصله ی چاه نو از چاه قدیمی:

حفرچاه فاضلاب
حفرچاه فاضلاب

برای حفر چاه نو باید فاصله ی محل حفر آن از محل چاه قدیمی رعایت شود تا ازتداخل  انباره ی چاه ها جلو گیری شود.

حفر چاه فاضلاب اصولی نیازمند تجربه و تخصص های فراوان توسط شرکت لوله بازکنی و تخلیه چاه پیشرو می باشد.جهت اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس  بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.