پنجشنبه , مرداد ۱۶ ۱۳۹۹
خانه / مناطق تهران / ترکیدگی لوله های آب و فاضلاب

ترکیدگی لوله های آب و فاضلاب

ترکیدگی لوله های آب و فاضلاب و مهمترین علل نشتی آب

چه زمانی بایستی لوله های آب و  فاضلاب مورد کنترل قرارگیرند؟

 1. زمانی که هزینه آب مصرفی شما در قبوض صادره به ناگهان و برخلاف فیشهای قبلی افزایش یافت، بایستی دنبال یک راه حل مطمئن باشید.
 2. زمانی که علائم نم زدگی و رطوبت را در دیوارها یا نقاط خاصی از ساختمان مشاهده کردید. وجود نم و رطوبت در دیوارهای ساختمان و سقف منازل نشانه ای از وجود نشتی در لوله های آب و نیز ترکیدگی لوله فاضلاب دارد.
 3. زمانی که یکی از همسایگان طبقات پائینی اعلام نمایند که در قسمت خاصی از منزلشان علائم رطوبت و نم زدگی وجود دارد.
 4. زمانی که خودتان از کنترل لوله ها و نشتی های ظاهری مطمئن شدید ولی مشکل هنوز برطرف نشده است.
 5. وقتی که برخی از افراد نیمه فنی یا آچار بدست به منزل شما مراجعه کردند ولی از پیداکردن محل نم زدگی و نشت، نتیجه ای حاصل نشد.
 6. زمانی که همزمان دو شیر آب را باز میکنید و به وضوح مشاهده می کنید که با بازشدن یکی از شیرها، میزان خروجی آب از شیر دوم بسیار کم می باشد در این صورت بایستی به صورت جدی به ترکیدگی لوله ها فکر کنید.
 7. کم بودن میزان آب گرم که میتواند علاوه بر خرابی آبگرمکن، ناشی از هدر روی بخشی از آب گرم درون سیستم باشد. درچنین مواردی لازم است که خطوط مورد کنترل قرار گیرند.
ترکیدگی لوله فاضلاب
ترکیدگی لوله فاضلاب

علل نشتی آب از لوله ها چیست؟

در مجتمع های مسکونی، منازل ویلایی، باغات، رستوران ها، مجتمع های اداری و تفریحی، و … با گذشت زمان و یا حتی در لوله کشی هایی که عمر چندانی ندارند نشتی آب از لوله ها دیده می شود که گاهی سریعا تشخیص داده شده و گاهی ماهها زمان برده تا مالکین به آن پی ببرند.

لوله های آب و فاضلاب در موتورخانه ساختمان، قسمت شوفاژ و تاسیسات، گاها دچار ترکیدگی می شوند که مهمترین علل ترکیدگی و نشت آب از لوله ها به دلایل زیر اتفاق می افتد.

 1. حدیده کردن زیاد لوله های فلزی توسط تکنسین ها یا شاگردان فنی تاسیسات سبب می گردد که در اثر افزایش فشار آب در لوله های منازل، باعث نشتی آب از لوله ها می شود.
 2. استفاده از اتصالات نامناسب در لوله های پلاستیکی، پولیکا و عدم آب بندی درست اتصالات.
 3. ورود هرگونه فشار غیرعادی بر بدنه لوله های آب و فاضلاب سبب ترکیدگی لوله آب می شود. وجود هرگونه جسم خارجی در مسیر حرکت آب سبب می شود که نوعی انسداد در مسیر آب به وجود آورده و در این صورت فشار آب وارده بر بدنه افزایش می یابد. هر لوله ای توان و تحمل خاصی در برابر فشار وارده بر بدنه ها دارد. در این مواقع فشار آب در دوشها، شیر آب منزل کاهش یافته است. در این مواقع بایستی بدنبال رفع انسداد در لوله ها و یا برطرف کردن نشتی های احتمالی از لوله ها باشید.
 4. گاهی در خطوط آب مصرفی شهرها بدلایل مشخص یا نامشخص، به صورت ناگهانی فشار آب به ویژه هنگام شب افزایش می یابد. شبها به علت کاهش آب مصرفی شهروندان، فشار زیاد در سیتسم ها وجود دارد که این مساله میتواند سبب بروز نشتی در نقاط ضعیف و آسیب پذیر لوله ها شود.
 5. کیفیت پائین لوله های آب و فاضلاب مصرفی و یا استفاده از لوله های غیراستاندارد یا با تحمل میزان پائین فشار یکی از عوامل اصلی بروز نشتی در لوله هاست.
 6. تماس لوله ها با محیط مرطوب، خاک نم دار، خاکهای اسیدی یا آهکی، سبب می گردد که خوردگی لوله های فلزی و حتی غیرفلزی تسریع شده که نتیجه آن بروز پدیده نشتی در لوله هاست.
 7. بروز حوادث طبیعی همانند زلزله ای خفیف، حرکت و جابجایی زمین، پدیده رانش و … سبب می شود که لوله ها از مکان اولیه قرارگیری حرکت کرده و فشارهایی برآنها وارد شود که در نتیجه این فشارها لوله ها دچار ترک یا نشتی می شوند.
 8. عبور لوله های متعدد از کنارهمدیگر و تماس دو یا چند لوله فلزی غیرهمجنس در کنار هم سبب می گردد که پدیده خوردگی لوله ها تسریع شده و سبب ایجاد واکنشهای شیمیایی می شود که در نهایت منجر به ترکیدگی لوله آب می شود.
 9. وجود رطوبت بالای محیط(همانند مناطق شمالی) و نیز بارش بارانهای اسیدی و …. سبب می گردد که پوسیدگی لوله و بروز نشتی در مقایسه با مناطق خشک بیشتر گردد.
 10. استفاده از مواد شیمایی برای پاک کردن لوله ها، یا وجود مواد ضدعفونی کننده آب، به تدریج مقاومت لوله ها را پائین آورده و درنهایت سبب بروز ترک یا نشتی در لوله ها می شود.
 11. در لوله های فلزی که برای انتقال آبگرم در قسمت تاسیسات و …. استفاده می شوند به علت انقباض و انبساط دائمی به خاطر حرکت جریان آب گرم، سبب شل شدن اتصالات فلزی شده و این انبساط و انقباض در نهایت منجر به نشتی آب از لوله ها می شود.
 12. گاها برخوردهای فیزیکی اجسام و لوازم با خطوط انتقال آب و فاضلاب و گاهی نیز بدون دلیل مشخص، ترک خوردگی لوله ها حادث می شود و آثار رطوبت زدگی و نم دادگی را درجاهای مختلف می توان مشاهده کرد.
ترکیدگی لوله آب
ترکیدگی لوله آب
مهمترین راههای پیشگیری از ترکیدگی لوله ها عبارتند از:
 1. پوشاندن لوله های آب و فاضلاب و جلوگیری از تماس لوله ها با هوای آزاد. یخ زدگی و تماس با هوای سرد مهمترین عامل ترک خوردگی و بروز نشتی در لوله های انتقال آب است.
 2. پوشاندن مخازن آب سرد و عایقکاری دقیق و کامل آن
 3. استفاده از لوله های استاندارد و تایید شده
 4. انتخاب درست لوله ها طبق نظر مهندسان تاسیسات و عمران و ساختمان
 5. کنترل و بازدید دوره ای لوله ها، اتصالات، خطوط انتقال آب و فاضلاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.